Konsolidacja kredytów, czyli jak zmniejszyć miesięczne raty?

purse-388998_1280Jeżeli nazbyt bardzo uwierzyliście w swoje możliwości finansowe i zaczęliście na za wiele sobie pozwalać, a co gorsza, kupowaliście na raty, to dzisiaj z tego tytułu można mieć całkiem spore problemy. Przede wszystkim, co bardzo ważne, nawarstwiająca się ilość różnych zobowiązań ratalnych może nazbyt bardzo utrudnić życie. Po pierwsze, na pewno z kilku mało odczuwalnych rat może się zrobić całkiem dokuczliwa suma, o którą w pewnym momencie zrobi się trudno. Po drugie, trzeba pamiętać o każdym terminie raty z osobna. Dla osób, które spłacają kilka różnych kredytów ratalnych, terminowość ich spłaty jest zasadniczo bardzo ważna. W przypadku jakichkolwiek opóźnień ze spłatą automatycznie można trafić na czarną listę dłużników a przede wszystkim zepsuć sobie swój BIK. A to jest najważniejszy wskaźnik, jeżeli chce się myśleć o zaciągnięciu kiedykolwiek kolejnej pożyczki.

Jeżeli liczba różnych miesięcznych rat oscyluje około dwóch bądź trzech to konsolidacja nie będzie miała większego sensu. Kwotowo, miesięczne zobowiązanie zmniejszy się nieznacznie, a ilościowo też nie będzie się tego odczuwać, czy będzie jedna czy dwie albo trzy raty. Ale konkretną ulgę z konsolidacji można poczuć dopiero wtedy, kiedy na jedną ratę zamieni się kilka różnych rat. Na przykład, kiedy zamiast ośmiu rat w różnych terminach będziemy płacić tylko jedną ratę. I to na dodatek mniejszą, aniżeli do tej pory płaciliśmy za wszystko razem.

Konsolidacja rat i kredytów, z których one powstały, to nic innego jak po prostu zaciągnięcie nowego zobowiązania. Kwota tego zobowiązania to oczywiście suma wszystkich zobowiązań, jakie pozostały nam do spłaty w poszczególnych bankach. Im więcej rat do spłacenia tym większa oczywiście kwota całkowita naszego zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny wiąże się z mniejszym oprocentowaniem, aniżeli poszczególne konsolidowane kredyty konsumenckie. Nie mniej jednak trzeba się liczyć z tym, że zmniejszenie sumaryczne raty przełoży się na o wiele większy okres kredytowania. A im dłuższy okres kredytu konsolidacyjnego tym mniejsza miesięczna rata. Tyle tylko, że jest to mniejsza kwota miesięcznego zobowiązania. Bo niestety, ale w całości oddamy więcej aniżeli pożyczyliśmy. Ale to przecież oczywiste, ponieważ do kwoty pozostałej do spłacenia z wszystkich rat trzeba sobie doliczyć jeszcze odsetki za konsolidacje.

Nie wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne, a te, które mają to zazwyczaj oferują je albo bez zabezpieczenia albo z zabezpieczeniem na hipotece. Jeżeli w grę wchodzi zabezpieczenie, to wówczas zdolność kredytowa jest znacznie większa, ponieważ patrzy się na nią zawsze z większym przymrużeniem oka. Jeśli chodzi o konsolidacje zabezpieczoną hipoteką to w grę wchodzą zdecydowanie większe kwoty kredytu. A raczej sumy wszystkich kredytów, które zamierzamy skonsolidować.

Konsolidacja zobowiązań to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mają już dość kilku albo kilkunastu różnych rat kredytów. Jeżeli wolicie posiadać jedno zobowiązanie to najlepiej od razu udać się do jednego z banków w celu uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu możecie sporo zaoszczędzić, przynajmniej na miesięcznej racie.

Podziel się

Dodaj komentarz